معرفی رشته کارشناسی ادبیات نمایشی:

تئاتر از دیرباز تا کنون با اندیشه و فلسفه و خردورزی عهدی ناگسستنی بسته است و اگرچه در پهنه تاریخ و جغرافیا اوج و فرود و فراز و نشیب­های زیادی را از سرگذرانده است، به پشتوانۀ همین اندیشه و تفکر بالیده، و گذر قرون و اعصار قامت او را استوارتر و جایگاهش را والاتر ساخته است. چنانچه امروزه یکی از شاخص­های تمدن و توسعه­یافتگی یک کشور، تعداد صندلی­های تئاتر آن سرزمین است و به میزانی که یک کشور از این امکان برخوردار باشد، می­توان چشم امید به پیشرفت و ارتقاء سطح فرهنگ در آن داشت.

بنیان تئاتر بر”گفت­وگو” استوار است: سخن میان آدمیان که در زبان لاتین به آن دیالوگ می­گویند. این واژه نیز هم­ریشه با “لوگوس” یا خرد است. اهمیت بنیادیِ گفت­وگو در تئاتر آنجاست که به آدمی می­آموزد توان پذیرش دیگری و رواداری با مخالف خود را بالا ببرد. انسان از طریق دیگری و از راه برقراری دیالوگ با اوست که می­تواند خود را بشناسد و توان مواجهه با خویشتن، دیگری و جهان را بیابد تا بتواند در مسیر رشد و بالندگی گام بردارد.

“همدلی” با دیگری از عواملی است که تئاتر را از فلسفۀ محض جدا می­کند. همدلی با انسان بدن­مند در تئاتر با تمامی حالات روحی و توان و ضعف­اش ما را به ملاقات خویشتن می­برد و از تمامی زوایای پیدا و پنهان روح­مان پرده برمی­دارد. از تماشاخانه­های عظیم یونان و روم باستان گرفته تا سالن­های مجلل قرون اخیر؛ از کارگاه­های تجربیِ اجرای نمایش تا تئاتر محیطی، همه و همه جایگاهی بوده اند که انسان به تمامی با تمام اندوه­ها و شادی­ها و بیم و امیدها و ترس­ها و اراده­اش در آن ظهور کند. در یک کلام تئاتر تنها جایی است که در آن به ملاقات روح عریان انسان می­رویم.

در چنین عرصه­ای که متن نمایشی چنان عمیق و تأثیرگذار می­تواند باشد، وجود رشته­ای دانشگاهی برای درک و دریافت متون نمایشی پیشین و پرورش دانشجویان مستعد برای نگارش متون جدید از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. در رشتۀ ادبیات نمایشی نه تنها آشنایی نظام­مند با تئاتر و نمایشنامه­های دوره­های مختلف تاریخی و متن­های نمایشیِ کشورهای گوناگون صورت می­گیرد، بلکه بنیان­های تاریخی، فرهنگی و اساطیری این متون نیز مورد بررسی و واکاوی قرار می­گیرد. ضمن یادگیری همۀ این موارد است که دانشجوی ادبیات نمایشی با فنون نمایشنامه­نویسی آشنا می­شود تا بتواند احساسات و اندیشه های خود را در قالب متون نمایشی ارائه نماید.

بنابراین باید گفت دانشجوی ادبیات نمایشی کتابخوان، عمیق و متفکر است. او مسائل عاطفی و اجتماعی را می­کاود و برای اصلاح و بهبود قلم به دست می­گیرد. استعداد و علاقه­مندی شرط ورود به این رشته است اما شرط ادامه دادن و موفقیت در رشتۀ ادبیات نمایشی در این مثلث خلاصه می شود: خواندن، اندیشیدن و نوشتن. به این ترتیب به کسانی که با کتاب دوستی صمیمانه و خالصانه ندارند، ورود به این رشته به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

دانشجویان ادبیات نمایشی بعد از فارغ­التحصیلی به حرفه هایی همچون نویسندگی برای تئاتر، رادیو، تلویزیون و سینما می پردازند. روزنامه­نگاری و کارهای مطبوعاتی، نقدنویسی، پژوهش و آموزش از حرفه­های مهم دیگری است که فارغ التحصیلان این رشته در آن بسیار موفق هستند.

رشته ادبیات نمایشی دانشگاه دامغان از سال ۹۰ تأسیس شده و از آن تاریخ تا به امروز استادان مجرب، کارآزموده و هنرمند به تدریس در این دانشگاه اشتغال داشته­اند. فضای دانشکده هنر دانشگاه دامغان علاوه بر کلاس­های درس، مجهز به چهار پلاتوی کاملاً حرفه­ای برای تمرین تئاتر و ضبط تلویزیونی آن است. همچنین سالن آمفی تئاتر روباز دانشکده، محل مناسبی برای اجراهای فضای باز است و دانشجویان می توانند از این فضا نیز برای تمرین و اجرا بهره ببرند. کتابخانه بزرگ دانشگاه دامغان نیز با خریداری صدها جلد کتاب تخصصی تئاتر و نمایشنامه، این امکان را برای دانشجویان فراهم کرده است که بدون نیاز به مراجعه مکرر به کتابفروشی­ها، به بخش عمده­ای از منابع مطالعاتی خود دسترسی داشته باشند.

سرفصل دروس ادبیات نمایشی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : ۱۴۱ واحد
دروس عمومی : ۲۲ واحد
دروس پایه : ۲۲ واحد
دروس اصلی : ۱۹ واحد
دروس تخصصی : ۷۴ واحد
دروس اختیاری : ۴ واحد از دروس تخصصی سایر رشته های مجموعه هنرهای نمایشی

نکته: در اعلام سرفصل دروس این رشته از سایت وزارت علوم استفاده شده است.این سرفصل صرفا جهت آشنایی کلی با محتوای دروس است و احتمال تغییرات جزیی وجود دارد.

 

 دانلود آخرین نسخه برنامه درسی (سرفصل) و تعداد واحدها

 

 


دانشگاه هایی که در رشته ادبیات نمایشی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۵)

  • دانشگاه تهران
  • دانشگاه هنر تهران
  • دانشگاه دامغان
  • دانشگاه غیرانتفاعی سوره تهران
  • موسسه غیرانتفاعی هنر شیراز
  • موسسه غیرانتفاعی لامعی گرگان
  • موسسه غیرانتفاعی کمال الملک نوشهر
  • موسسه غیرانتفاعی حکمت قم

 

 

رشته های ارشد ادبیات نمایشی (بر اساس دفترچه کنکور ارشد ۹۵):

  • ادبیات نمایشی