فضاهای آموزشی و تخصصی دانشکده هنر

دانشکده هنر دانشگاه دامغان با هدف ارتقا کیفی سطح آموزشی دوره­ های تحصیلی رشته ­های ادبیات نمایشی و تلویزیون و هنرهای دیجیتال و طبق سرفصل دروس مصوب اقدام به تجهیز کارگاهها و ایجاد آزمایشگاهها و فضاهای آموزشی تخصصی نموده است که این مهم با سعی و تلاش پیگیر مسئولان دانشگاه به مرحله بهره­ برداری رسیده است که در ذیل به طور مختصر به آنها اشاره می­شود.

لابراتوار عکاسی

درفضایی بالغ بر ۹۰متر مربع و شامل دو سالن، امور مربوط به ظهور و چاپ فیلم­های عکاسی توسط دانشجویان و در قالب واحدهای درسی عملی عکاسی اجرا می­شود.
علاوه بر فضای تاریک­خانه، محوطه و ظروف مربوط به شستشوی فیلم، سالن چاپ عکس، مجهز به ۱۲ دستگاه آگراندیسمان ایجاد شده است که در هر کلاس مجموعاً ۱۲ تا ۱۵ دانشجو قادرند عملیات لابراتوار عکاسی را به طور عملی انجام دهند.

کارگاه گرافیک

این کارگاه با فضایی حدود ۸۰ متر، شامل ۱۰ میز نور و۱۰ میز برای طراحی گرافیک می­ باشد. واحدهای درسی گرافیک تماماً در این کارگاه اجرا می­ شود.

پلاتو

شامل چهار کارگاه نمایش، مجهز به تجهیزات حرفه ای نور و صدا، ویدئو پروژکتورهای حرفه ای پخش فیلم و یک دستگاه پیانو دیجیتال و کارگاه چند منظوره با قابلیت بهره برداری در پروژه های نمایشی و استودیویی، مجهز به پرده سبز، سیستم نور پردازی متحرک و تجهیزات اختصاصی ضبط تصویر و صدا است. کارگاه های مذکور قابلیت بهره برداری در برنامه های آموزشی و پروژه های هنری دانشجویان رشته های هنرهای نمایشی و هنر های دیجیتال را دارا می باشند.

این کارگاهها با مساحت ۶۰ تا ۷۰ مترمربع در طبقه دوم ساختمان دانشکده احداث شده­ اند.
هدف از ایجاد کارگاههای آموزشی:
• ایجاد فضایی برای تمرین و آموزش درس­ های عملی
• ایجاد فضایی برای ارائه کارهای عملی دانشجویان (ارائه پروژه – ارائه پایان­نامه) و اجرای تئاترهای دانشگاهی
• برگزاری دروس مبانی بازیگری و مبانی کارگردانی
در این فضا دانشجویان ضمن شرکت در کلاسهای عملی در طول هفته، از امکان تمرین دروس مختلف و اجرای برنامه­ های درسی و فعالیت­ های فوق برنامه، برخوردار می­ شوند. تجهیزات این کارگاهها دارای پروژکتورهای نورپردازی ، اتاق گریم، امکانات صوتی و همچنین ظرفیت ۴۰ نفر تماشگر در سالن است.

استودیوی عکاسی

این استودیو با هدف ایجاد کارگاه عکاسی با نور مصنوعی و در فضای داخلی ایجاد شده است. فضای آن حدود ۶۰ متر است که در آن دو ست کامل نور با امکانات جانبی برای عکاسی در فضای استودیو مهیا شده است.
عکاسی پرتره و نورپردازی اشیا و تمرین عمومی نورپردازی از جمله اتودهای آموزشی قابل اجرا در این فضای آموزشی است.

کارگاه طراحی

این کارگاه با فضایی حدود ۹۰ متر، شامل ۲۰ صندلی مخصوص طراحی می ­باشد. واحدهای درسی طراحی تماماً در این کارگاه اجرا می­ شود.

کارگاه طراحی انیمیشن

این کارگاه در فضایی حدود ۹۰ مترمربع ایجاد شده است. در آن ۲۰ میز نور به منظور مشاهده حرکات و مونتاژ و چینش اولیه توسط دانشجویان پیش­بینی شده است.
یک دستگاه کامپیوتر و دو دستگاه اسکنر تخت و فیدردار به منظور اسکن ورودی اطلاعات تصویری در کامپیوتر و عملیات مونتاژ کامپیوتری، در این کارگاه مستقر گردیده است. هر میز نور شامل چراغ نور و پین تثبیت است.
از دیگر تجهیزات این کارگاه، استقرار چهار دوربین تک فریم با متعلقات و پایه مربوط می­باشد که جهت تولید حرکات در تصاویر براساس زمانبندی پیش­بینی شده مورد استفاده قرار می­گیرد. این کارگاه همچنین مجهز به یک دستگاه پانچ تخصصی انیمیشن به منظور تهیه انیمیشن دوبعدی می­باشد.

[vc_images_carousel images=”4342,4343,4344,4345,4341,4340,3110,3113,3115,3125,3108,3105,3104,3103″ img_size=”500*300″ autoplay=”yes” wrap=”yes”]

سایت انیمیشن و گرافیک دیجیتالی

این سایت در فضایی بالغ بر ۲۰۰ متر متشکل از سیستم های کامپیوتری قوی از لحاظ سخت افزار و نرم افزار جهت استفاده در دروس کارگاه های دیجیتالی و پروژه های نهایی تجهیز شده است.